Trvalý pokles počtu útoků na mobilní zařízení a zároveň větší cílení kyberzločinců na výnosnější cíle zaznamenala v roce 2021 bezpečnostní společnost Kaspersky. Nový mobilní malware je stále sofistikovanější a přichází s novými způsoby, jak ukrást bankovní a herní přihlašovací údaje uživatelů i další typy osobních údajů. Podíl trojských koní – škodlivých programů schopných vykonávat příkazy zadávané na dálku – na celkových mobilních hrozbách se zdvojnásobil a v roce 2021 dosáhl 8,8 %.

Společnost Kaspersky loni odhalila víc než 95 000 nových mobilních bankovních trojanů, ale počet útoků využívajících tento malware zůstal podobný. Vyplývá to z každoroční analýzy mobilních hrozeb Mobile Threats in 2021, která potvrzuje pozitivní trend: počet útoků na mobilní uživatele celosvětově klesá a v roce 2021 dosáhl 46 milionů oproti 63 milionům v roce 2020. Odborníci tento vývoj částečně přičítají nárazové vlně útoků zaznamenané na začátku lockdownů, kdy byli uživatelé nuceni pracovat z domova. V tomto období se zvýšilo také používání různých videokonferenčních a zábavních aplikací, což znamenalo rozšíření potenciálních cílů a příležitostí k útokům. Ústup pandemie a návrat k normálu ale vede k tomu, že aktivita kyberzločinců v této oblasti klesá.

Útoků sice ubývá, jsou ale zákeřnější

Odborníci společnosti Kaspersky se však domnívají, že na oddech je příliš brzy. V roce 2021 bylo odhaleno 3,5 milionu škodlivých instalačních balíčků, které vyvolaly 46,2 milionu útoků po celém světě. Navíc za 80 % útoků byl spíš malware než adware (softwarem, který zobrazuje nechtěnou reklamu) nebo pomocí tzv. RiskTools (škodlivých programů s různými funkcemi, které umějí například skrývat svoje okna nebo soubory).

Kromě toho se stále zvyšuje počet útoků využívajících bankovní trojany, tedy programy určené ke krádeži bankovních přihlašovacích údajů uživatelů, jejich pozdějšímu zneužití a vyčerpání bankovních účtů obětí. V roce 2021 bylo zaznamenáno 2,367 milionu útoků, což je jen o 600 tisíc míň než v roce 2020. Útočníci svoje bankovní trojany také aktivně vylepšovali, přičemž společnost Kaspersky v loňském roce detekovala víc než 95 000 nových, často sofistikovanějších verzí. Například bankovní trojan Fakecalls nyní dokáže přerušit hovor, kdykoli se uživatelé pokusí kontaktovat banku, a podstrčí jim zvukové nahrávky s připravenými odpověďmi operátora. Uživatelto oklame, myslí si, že mluví se skutečným zaměstnancem banky nebo se standardním automatickým odpovídačem, a nevědomky sdílejí citlivé informace s útočníky. Jiný malware působí ještě rafinovaněji. Bankovní trojan Sova dokáže ukrást uživatelům soubory cookies, a získat tak přístup k osobním účtům v aplikacích mobilního bankovnictví, aniž by nutně musel znát přihlašovací údaje a hesla.

Vznikají mobilní trojany pro krádeže herních identit

V roce 2021 se kyberzločinci snažili získat také přihlašovací údaje k mobilním hrám – ty se pak často prodávají na darknetu nebo slouží ke krádežím herního zboží uživatelů. První mobilní trojan typu Gamethief ukradl přihlašovací údaje z mobilní verze hry PlayerUnknown’s Battlegrounds (PUBG).

„Mobilních útoků obecně skutečně ubylo, nicméně útoky, které nadále pozorujeme, jsou sofistikovanější a hůř odhalitelné. Kyberzločinci se snaží maskovat škodlivé aplikace pod rouškou legitimních aplikací, které lze často stáhnout z oficiálních obchodů s aplikacemi. Se stále větším rozšířením mobilních bankovních a platebních aplikací navíc existuje vyšší pravděpodobnost, že se na ně kyberzločinci aktivněji zaměří. Počínat si na internetu opatrně a nestahovat neznámé aplikace je sice chvályhodné, ale důrazně doporučuji používat také spolehlivé bezpečnostní řešení. Zejména pokud jde o zabezpečení financí, je lepší se včas připravit, než později litovat,“ říká Tatyana Shishkova, bezpečnostní analytička společnosti Kaspersky.

Přečtěte si celou zprávu o mobilních hrozbách v roce 2021 na webu Securelist.com.

Pokud se chcete účinně bránit před mobilními hrozbami, zvažte následující doporučení společnosti Kaspersky.

  • Bezpečnější je stahovat aplikace pouze z oficiálních obchodů, jako jsou Apple App Store, Google Play nebo Amazon Appstore. Aplikace z těchto obchodů nejsou sice stoprocentně bezpečné, ale alespoň je kontrolují pracovníci obchodu a existuje zde určitý filtrační mechanismus – ne každá aplikace se do těchto obchodů dostane.
  • Zkontrolujte oprávnění aplikací, které používáte, a než aplikaci něco povolíte, dobře si to rozmyslete, zejména pokud jde o riziková oprávnění, jako jsou asistenční služby (Accessibility Services). Například jediné oprávnění, které potřebuje aplikace pro svítilnu, je přístup ke svítilně (což vůbec neznamená přístup k fotoaparátu).
  • Spolehlivé bezpečnostní řešení vám pomůže odhalit škodlivé aplikace a adware dřív, než začnou ve zařízení působit potíže. Ochranu, jakou jsou produkty společnosti Kaspersky pro domácnosti, můžete pohodlně získat přímo od mobilních operátorů.
  • Uživatelé iPhonů mají k dispozici některé možnosti nastavení ochrany soukromí poskytované společností Apple a můžou zablokovat přístup aplikací k fotografiím, kontaktům a funkcím GPS, pokud si myslí, že jsou tato oprávnění zbytečná.
  • Dobrou radou je aktualizovat operační systém a důležité aplikace, jakmile jsou příslušné aktualizace k dispozici. Instalací aktualizovaných verzí softwaru lze vyřešit mnoho bezpečnostních problémů.

Společnost Kaspersky vyzývá mobilní průmysl, aby posílil kybernetickou ochranu na všech úrovních, včetně zabezpečení uživatelů, poskytováním služeb kybernetické bezpečnosti na míru. Firmy zapojené do Kaspersky Consumer Business Alliances umožňují klientům, aby nabízeli svým zákazníkům kompletní portfolia kybernetické bezpečnosti s globální podporou a odborným zázemím společnosti Kaspersky.