Jedinou podmínkou je zaplacení „dočasného amerického čísla sociálního zabezpečení“, které stojí okolo 9 dolarů. Oběti tohoto podvodu se již objevily v Rusku, Egyptě, Alžírsku, Spojených arabských emirátech a dalších státech.

Soukromí a ochrana osobních údajů na internetu se v posledních několika letech staly velmi diskutovaným tématem. Odborníci na kybernetickou bezpečnost ze společnosti Kaspersky nyní objevili zcela novou taktiku kyberzločinců, která toto citlivé téma zneužívá. Kyberzločinci využívají webovou stránku, která zdánlivě připomíná stránky Fondu ochrany osobních údajů, založenou americkou obchodní komisí. Jak již bylo uvedeno, tento Fond vyplácí údajné kompenzace těm, kteří se měli stát obětí úniku osobních údajů. Nárok na náhradu mají všichni občané bez ohledu na své občanství.

Web nabízí zájemcům možnost zkontrolovat, jestli došlo k úniku jejich dat. Aby se tak mohlo stát, musí uživatelé vyplnit své jméno a příjmení, telefonní číslo a účty na sociálních sítích. Po dokončení se zobrazí upozornění, že došlo k prolomení zabezpečení daných účtů. Web varuje, že mohlo dojít k úniku fotografií, videí, kontaktů apod. Na základě toho má pak uživatel nárok na odškodné ve výši tisíců dolarů. Tím se podvodníci dostanou i k číslu bankovní karty, na kterou by měla být platba připsána. Uživatelé navíc musejí zadat i své osobní číslo sociálního zabezpečení (SSN – devítimístné číslo vydávané občanům USA, ale i obyvatelům s trvalým nebo dočasným pobytem).

Ať už uživatel SSN číslo má či nikoliv, stránka vždy nahlásí chybu a nabídne mu, aby si opatřil dočasné číslo sociálního zabezpečení za cenu 9 dolarů. Po odsouhlasení je oběť přesměrována na platební formulář, který je buď v ruštině nebo angličtině. Kupní cena je stanovena v rublech nebo dolarech, v návaznosti na IP adresu uživatele.

„Podvodníci s největší pravděpodobností pocházejí z Ruska, čemuž napovídá platba v rublech a podobnosti s dalšími útoky, kterými se chtějí kyberzločinci jednoduše obohatit na úkor uživatelů z Ruska a regionu CIS. Návnadou bývají nejčastěji online dotazníky, výhodná důchodová připojištění nebo částečné úvazky u taxislužby. Jedno mají však vždy společné – snadno vydělané peníze, pro jejichž získání je nutné zaplatit nízký servisní poplatek. Nově objevené schéma se odlišuje svým zaměřením na ochranu osobních údajů,“ komentuje Taťána Sidorina, bezpečnostní odbornice ze společnosti Kaspersky.

Aby se uživatelé nestali obětí podobných online podvodů, doporučují odborníci z Kaspersky následující opatření:

  • Nevěřte výhodným peněžním nabídkám. Pokud vám někdo slibuje velké peníze za něco tak prostého, jako je účast v průzkumu, jedná se téměř jistě o trik. Pokud je navíc po vás nejprve požadována platba za zprostředkování peněžní transakce, můžete si být jisti, že se jedná o podvod.
  • Ověřujte si fakta. Vyhledejte si danou organizaci, abyste zjistili, že skutečně existuje – pokud ano, projděte si její webové stránky. Na nich dávejte pozor na použitý jazyk – důvěryhodné organizace se nebudou prezentovat texty, které jsou plné chyb a překlepů.
  • Používejte účinné bezpečnostní řešení, jako je Kaspersky Security Cloud, které vás ochrání před celou škálou kybernetických hrozeb.

Více informací o nově objeveném podvodu se dozvíte na této stránce.